Hildegarda von Bingen

Blog Magii » Hildegarda von Bingen

2022-06-19 16:07
  • hildegard
    hildegard

 

 

 

 

Święta Hildegarda z Bingen

 

 

 

Święta Hildegarda z Bingen była wielką kobietą z czasów średniowiecza, wielką mądrością należącą do historii Zachodu. Urodziła się w 1098 r. w rodzinie szlacheckiej w miejscowości Bermersheim koło Alzey w Nadrenii. Była dziesiątym i najmłodszym dzieckiem.  W wieku ośmiu lat została „oddana” przez swoją rodzinę na wychowanie pustelniczce, hrabinie Jutcie w celu nauczenia jej czytania, pisania, śpiewania psalm, robienia na drutach i grania na instrumentach. Z czasem posiadłość hrabiny została przekształcona w klasztor benedyktyński, którego Hildegarda od 1136 roku, była opatką. Z czasem Klasztor ten został przeniesiony do Rupertsberg koło Bingen.

 

Hildegarda miała olbrzymią wiedzę i dar widzenia, uznany nawet przez papieża Eugeniusza III. Fakt ten sprawił, że Hildegard stała się sławną i szanowaną niemiecką mistyczką na całym Zachodzie, a klasztor Benedyktyński w Rupertsberg stał się punktem konsultacyjnym Europy.

 

Hildegarda była poetką, kompozytorką, pisarką, zajmowała się medycyną, kosmologią, przyrodoznawstwem, leczeniem, ziołolecznictwem i wieloma innymi działami wiedzy.  

 

Przybywali tam ludzie po radę, leki i zioła, nie wyłączając biskupów i papieży, cesarzy i królów. Hildegarda często opuszczała swoją celę klasztorną, by odbyć dalekie podróże, gdzie wygłaszała kazania i głosiła nauki medyczne. Hildegarda była tak przepełniona charyzmą, że potrafiła wszędzie poruszyć serca słuchających. Troszczyła się nie tylko o dobro duchowe swoich bliźnich, ale starała się pomagać także chorym. Napisała swoje książki o medycynie, aby uświadomić ludziom istnienie uzdrawiających mocy, które Bóg umieścił w przyrodzie.

 

Hildegarda zmarła 17 września 1179 r. w wieku 81 lat. W chwili jej śmierci na niebie świecił jasny krzyż - świadectwo, że pozwolono jej zobaczyć "żywe światło". Od tego czasu 17 września jest dniem wspomnienia Hildegardy.

 

Papież Franciszek zatwierdził 25 stycznia 2021 roku zmiany w Kalendarzu Rzymskim, do którego dodał wspomnienia między innymi Hildegardy von Bingen. Jest ona patronką językoznawców, mówiących esperanto i naukowców,  

 

Konstancjański lekarz dr med. Gottfried Hertzka był pierwszym, po wielu latach, który dostrzegł i odkrył na nowo znaczenie medycznych spostrzeżeń i rad św. Hildegardy. W trakcie wieloletnich badań sprawdził w swojej praktyce najważniejsze z około 2000 przepowiedni medyczno – żywieniowych i udostępnił je naszym czasom.

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com