Pięć języków miłości

Blog Magii » Pięć języków miłości

2016-08-07 17:40
  • język miłości
    język miłości

 

 

 

 

Pięć języków miłości

 

Czy wiesz o tym, że miłość stanowi osobny język komunikacji na Ziemi? Na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych ustalono, że istnieje aż pięć różnych języków miłości, którymi posługujemy się na co dzień. Każdy z nas, z tych pięciu języków ma swój ulubiony, dominujący język miłości, którym informuje innym o swoich uczuciach i odczuciach. Często się jednak zdarza, że para posługuje się dwoma różnymi językami miłości i z tego względu siebie nawzajem nie rozumie. To jest podobnie, jak podróż do nieznanego nam kraju i próba porozumienia się z tubylcami, bez znajomości tubylczego języka.

 

Gary Chapman, autor książki „Pięć języków miłości”, powiedział, że to co dla jednej osoby ma olbrzymie znaczenie, inna osoba tego nawet nie zauważa. Dlatego tak często występuje problem porozumienia się w partnerstwie. Partnerzy darzą siebie uczuciem lecz nie potrafią się na tym tle porozumieć. Jedno nie rozumie drugiego, gdyż oboje używają całkowicie innych języków miłości.

 

To zjawisko może pojawiać się praktycznie we wszystkich ludzkich kontaktach. Nie ma znaczenia czy to jest twój partner, przyjaciel, kolega z pracy, członek rodziny, sąsiad czy jakiś inny znajomy. Rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie znajomości wszystkich języków miłości. Jeżeli będziemy umieli posługiwać się nimi, to nie będziemy mieć tych problemów, będziemy mogli wyrażać swoje uczucia, inni będą je rozumieć, a my będziemy mogli dopasować odpowiedni język do potrzeb danej osoby.

 

Pierwszym językiem miłości jest język zwany „słowa afirmacji”. Jest to językiem werbalny, przy pomocy którego możemy wyrażać komplementy, zachwyt, pochwałę, miłe zwroty itp. Tego typu treści można wyrazić w każdym języku ziemskim. Wszystkie dialekty, afirmacje, słowa są w stanie wyrazić to co czujemy, a druga osoba rozumiejąca ten język może bezproblemowo to zrozumieć.

 

Drugim językiem miłości jest język nazywany „jakość czasu”. Na pewno słyszałeś już w swoim życiu nie raz, że dla kogoś słowa nie mają znaczenia. Świadczy to o tym, że u danej osoby język miłości „afirmacji” nie jest na pierwszym miejscu, a słowa do niego w ogóle nie przemawiają. Ten ktoś chce byś pokazał mu ( rozmawiał ) w innym języku miłości. To oznacza, że partner oczekuje nie komplementów czy ustnych zachwytów, on oczekuje czynów świadczących o miłości. Do takich gestów mogą należeć spacery, wspólne wyjście do restauracji, pojechanie na koncert itp. W żadnym wypadku nie oznacza to, że oboje partnerzy siadają "plackiem" przed telewizorem i patrzą w tym samym kierunku, bez względu na to czy ich oboje to interesuje czy nie. To oznacza, że powinieneś zakomunikować drugiej osobie co oczekujesz, by wiedziała ona, że ty całą swoją uwagę jej poświęcasz.

 

Trzecim językiem miłości jest tak zwany "język prezentów". Oznacza to, że dana osoba uwielbia otrzymywać prezenty i jest to dla niej najważniejszą oznaką miłości. Dla tych osób nie ma nic na świecie piękniejszego jak otrzymywanie różnych, nawet najdrobniejszych prezencików. W skróci można powiedzieć, że zainwestowany czas w poszukiwanie prezentu jest jak najbardziej oznaką miłości. Jednym z symboli tego języka miłości jest zwyczaj, że jak się idzie do kogoś w odwiedziny, to zawsze ma się jakiś drobiazg w prezencie ze sobą. Prezent ten jest symbolem miłości, a zarazem wdzięczności wyrażanej gospodyni.

 

Czwartym językiem miłości, to „język dyżurów”. Są to drobne czynności codzienne wykonywane w domu, a jak ważne dla tej drugiej osoby. Do tych czynności należą np. codzienne wyniesienie śmietnika, zrobienie zakupów, podanie herbatki, posprzątanie po jedzeniu itp. … Jeżeli te czynności są wartościowe dla tej drugiej osoby, to ich wykonywanie należy do języka miłości. Jeżeli ktoś ciągle narzeka, że cos nie jest zrobione, to te czynności nie można zaliczyć do języka miłości.

 

Piątym językiem miłości jest „język ciała”. Do wyrażania się tym językiem należy między innymi podawanie rąk, głaskanie, objęcie, przytulanie, jak i intymne współżycie. Zawsze należy pamiętać, że każdy ruch w stronę drugiej osoby musi być przez nią akceptowany. W innym przypadku nie jest to już język miłości. Jeżeli mężczyzna obejmie kobietę, u której można na jej twarzy zobaczyć przerażenie, oznacza to, że u niej pierwszym językiem miłości na pewno nie jest język ciała.

 

Po przeczytaniu tego artykułu zastanów się, który z wyżej opisanych jeżyków jest u ciebie jako pierwszy, a który jest pierwszym u twojego partnera. A może masz po prostu dwa języki, które jednakowo są ważne u ciebie? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, zacznij się obserwować pod kątem, który język jest dla Ciebie miły, na który reagujesz z przyjemnością a, na który negatywnie.

 

Najlepiej odpowiedz sobie na pytanie, które mógłby ktoś ci zadać: „co mógłbym dla ciebie zrobić, byś się poczuł jeszcze bardziej kochanym jak jesteś?” Medytuj na ten temat przez jakiś czas, a potem zrób listę osób, które dla ciebie są ważne i pomyśl co według ciebie dla nich jest najważniejsze.

 

Jeżeli czujesz się niekochany przez ważną dla ciebie osobę, to zapytaj się siebie dlaczego tak jest. Może wyrażasz swoje uczucia tej osobie w języku, który tamta osoba nie rozumie? Może znajdziesz wspólny język porozumiewania się?

 

Wszystkie pięć języków miłości są bardzo ważne i od czasu do czasu każdy z nas potrzebuje je wszystkie.

 

Afirmacja: „Jestem pełny miłości i potrafię ta miłość przekazać we wszystkich możliwych mi językach całemu światu.”

 

© 2016 Krystyna Kwiecinski

Trener Ho´oponopono i

certyfikowany nauczyciel SRT

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com