Czym jest Joga? W czym pomaga Yoga?

Blog Magii » Czym jest Joga? W czym pomaga Yoga?

2019-04-09 22:40
  • joga
    joga

 

 

 

Czym jest Joga?

 

Słowo yoga lub inaczej joga pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „związek”. Joga łączy ćwiczenia fizyczne, medytację umysłową i techniki oddechowe, aby wzmocnić mięśnie i zmniejszyć stres.

 

Joga była praktykowana przez tysiące lat, jako filozofia życia, aby połączyć się z indywidualną jaźnią z tym, co praktykujący nazywają Boskością, Uniwersalnym Duchem lub Kosmiczną Świadomością. Bardzo niewiele osób obecnie praktykuje jogę w ten sposób.

 

Joga jest raczej częścią programu ćwiczeń mających na celu zwiększenie ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenie stresu, poprawę elastyczności i siły mięśniowej oraz złagodzenie pewnych objawów fizycznych, takich jak przewlekły ból.

 

Ponieważ joga jest aktywnością o niewielkim obciążeniu i może obejmować delikatne ruchy, jest powszechnie stosowana, jako część fizykoterapii i rehabilitacji urazów.

 

Badania kliniczne i psychologiczne wykazały, że wykonywanie jogi ma następujące korzyści:

• Assany wzmacniają i tonizują mięśnie, kiedy są wykonywane szybko, mogą zapewnić kondycję układu sercowo-naczyniowego.

• Medytacja i głęboki oddech mogą zmniejszyć stres, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi i wywołując relaksację.

• Świadomość umysłu / ciała może wpływać na nastrój i poczucie własnej wartości, co w efekcie może poprawić jakość życia.

 

Oprócz ćwiczeń i redukcji stresu, joga jest również stosowana terapeutycznie, aby pomóc dzieciom i młodzieży z różnymi schorzeniami. Instruktorzy jogi doświadczeni w dostosowywaniu pozycji jogi dla osób ze specjalnymi potrzebami uczą jogi dzieci i młodzieży z zespołem Downa , porażeniem mózgowym , zaburzeniami drgawkowymi, urazem rdzenia kręgowego , stwardnieniem rozsianym, rakiem , autyzmem , zespołem Aspergera, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzeniami psychicznymi, trudnościami w uczeniu się i innymi niepełnosprawnościami w celu poprawy funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Wielu lekarzy może polecić jogę pacjentom z nadciśnieniem , astmą , zaburzeniami związanymi ze stresem i depresją.

 

Rosnące zainteresowanie medycyną alternatywną i uzupełniającą zwiększyło popularność jogi w Europie i Stanach Zjednoczonych i pobudziło badania nad jej korzyściami medycznymi. Wiele ośrodków oferuje alternatywne lub integracyjne metody medycyny niekonwencjonalnej, które obejmują zajęcia jogi.

 

Niektórzy instruktorzy jogi byli nawet pionierami jogi dla niemowląt i małych dzieci, praktykowanych z jednym lub obojgiem rodziców. Joga dla niemowląt i małych dzieci może poprawić sen , złagodzić problemy trawienne, ułatwić rozwój nerwowo-mięśniowy, wzmocnić układ odpornościowy, pogłębić więzi między rodzicami a dziećmi, służyć jako punkt wyjścia dla kreatywnej zabawy i wyrażania siebie, a także zmniejszyć stres i niepokój zarówno dla rodziców, jak i dzieci .

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com