21 wrzesnia, Święto Plonów, święto żniw, celtyckie święto Mabon…

Blog Magii » 21 wrzesnia, Święto Plonów, święto żniw, celtyckie święto Mabon…

2014-09-20 17:26
  • święto_mabon
    święto_mabon

 

 

21 do 23 września jest celtyckim świętem zwanym Mabon. Ten dzień jest jednocześnie początkiem jesieni, kończy okres lata i letniego ciepła. Dzień ten różni się od wszystkich innych w roku tym, że długość dnia jest taka sama jak długość nocy. Jest to czas przygotowania przyrody do zimy. Święto to obchodzono od wieków, a posiada ono różne nazwy. Dawnej było to Święto Żniw lub Święto Plonów. Nazywano go, też Świętem Wody, Świętem Winobrania, czy Dożynkami. Celtowie w tym czasie obchodzili swoje święto Mabon.

 

Święto Mabon obchodzone jest w nocy z 21 na 23 września, gdy rok powoli zaczyna chylić się ku końcowi. Nasi przodkowie uważali, że czas równowagi między dniem a nocą czyli między Światłem a Ciemnością, to najlepszy moment, by dziękować za wszystko, co przyniosły dotychczasowe miesiące tego roku.

 

Mabon jest pozostałością po starożytnych świętach żniw, które były obchodzone niemal na całym świecie. Z pól zbierano ostatnie zbiory, sady były czerwone od różnych gatunków owoców, przygotowywano się by zrobić zapasy na nadchodzącą zimę. Niestety od tego święta dni są krótsze, a świat z dnia na dzień zmierza do zimy.

 

Wierzono, że w od Mabon, przyroda umiera, przygotowując się do zimy. Kapłani celtyccy wierzyli, że tego dnia Bogini schodzi do podziemi, by poczekać na powrót życiodajnej wiosny.

 

Mabon był bogiem łowów i muzyki. W walijskich opowieściach i legendach przetrwał on przez wieki. Wraz z upływającym czasem od nazwy tego Boga, zaczęto nazywać święto zbiorów, czyli czas oddawania czci Słońcu, składaniu ofiary z plonów i prośby o jak najbardziej pomyślne przetrwanie nadchodzącej zimy.

 

Symbolem święta jest snop zboża, w niektórych rejonach europy, przebierano ten snop w męskie ubranie i palono podczas obrzędów. Do podstawowych posiłków podczas świętowania Mabon jedzono zboża, owoce, warzywa, chleb z mąki kukurydzianej, fasolę i inne produkty mijającego lata.

 

Podstawowymi kolorami tego święta są kolory jesieni, np. czerwony, pomarańczowy, brunatny, brązowy, złoty. Na stołach pojawiały się dekoracje w tych kolorach, jak i orzechy i jabłka. Wszystko symbolizuje obfitość i wiarę w przeniesienie dostatku na czas zaczynającej się jesieni i przybliżającej się zimy.

 

Święto Mabon, to dobry czas na refleksje nad tym co nas w tym roku spotkało, co chcemy osiągnąć i co osiągnęliśmy, co jest dla nas negatywne i z czym chcemy się rozstać. Mabon to okres, w którym powinniśmy cieszyć się z naszych osobistych sukcesów czyli "plonów".

 

Magiczne święto zwiastujące początek jesieni, to także okazja, by podziękować silom Natury za wszystkie dary od losu otrzymane w tym roku, jak i poprosić o pomyślność na pozostałą część roku.

 

w czasie 21 do 23 września jest również idealnym czasem na rytuały miłosne i zaklęcia przyciągające dobrobyt, szczęście i bogactwo.

 

 

święto_mabon

święto_mabon

rytuał_mabon

rytuał_mabon

święto_żniw

święto_żniw

rytualne_świece

rytualne_świece

celtycki_krąg

celtycki_krąg

celtycki_krąg_przemian

celtycki_krąg_przemian
  • Dodaj link do:
  • facebook.com